• 40 let historie TJ Olympia Zlín 1970-2010

    V roce 2010 oslavila naše tělovýchovná jednota - či abychom byli přesnější – sportovní aktivity pod vedením „šéfa“ oddílu Standy Krčka, neuvěřitelných 40 let!!!
    Již na sklonku roku 1969 se tehdy mladý jednadvacetiletý průkopník silových sportů u nás - Stanislav Krček (na fotografii vlevo) - rozhodl, že založí oddíl nově rodícího se sportu – sportovní kulturistiku. S. Krček určitě netušil, že jeho vize s mottem Zdraví – Síla – Krása, zakrátko nabude nebývalých rozměrů a že jeho svěřenci budou sbírat, ať v kulturistice, či v silovém trojboji, nemalé úspěchy následující čtyři desetiletí…
    Vše je pečlivě zaznamenáno ve třech oddílových kronikách, kde nalezneme mnoho historicky cenných fotografií a dokumentů, jak ze soutěží, tak i z dalších aktivit oddílu.

    To nejzajímavější z nich Vám přinášíme v tomto článku.

     

    70. LÉTA – rozmach sportovní kulturistiky

    O založení oddílu kulturistiky bylo rozhodnuto již na sklonku roku 1969.
    Sportovní kulturistika byla v tehdejší době celkem neznámým sportem. Snaha Stanislava Krčka budila zpočátku nedůvěru Sokolu, ale následná garance Bohumilem Divílkem, tehdejším mistrem Československa ( a dodnes známou a uznávanou osobností v oblasti fitness), dala zelenou vzniku oddílu kulturistiky pod záštitou TJ Sokolu Želechovice nad Dřevnicí.
    Nově vzniklý klub vedený Standou Krčkem měl v roce 1970 zpočátku 20 členů, díky výborným výsledkům závodníků na soutěžním poli se oddíl záhy rozrostl o dalších 50 příznivců posilování!
    Ze známých osobností, soutěžících za Sokol Želechovice můžeme jmenovat Jiřího Hovorku, bratry Josefa a Ladislava Běťákovi, Petra Horáka, Františka Vincourka, Petra Grmelu, Jana Zeťka, Ivana Míčka a mnoho dalších.
    Píše se rok 1973 a S. Krček, motivován úspěchy oddílu organizuje pohárovou soutěž v kulturistice „Velká cena Podřevnicka“. Už první ročník pohárovky ukázal svou kvalitu a v následujícím roce se Velké ceny již účastní nejlepší borci československé scény! V roce 1974 je už Sokol Želechovice pojmem, mimo úspěchy mužů se rozvíjí i mládežnická základna a dorost Želechovic byl v té době absolutní republikovou špičkou.
    Nutno podotknout, že výraznými postavami, stojícími za těmito úspěchy, byli i místopředseda oddílu Josef Brabenec, asistent trenéra Krčka, Jaroslav Goláň a členové výboru Radek Coufal a John Nekvida.
    Vyvrcholením úspěchů sedmdesátých let byl rok 1976, kdy je TJ Sokol Želechovice pověřen pořádáním 9. Mistrovství Československa v kulturistice.
    5.června se na pódiu velkého sálu zlínského (tehdy gottwaldovského) hotelu Družba schází před zraky jedenáctiset diváků ti nejlepší: Petr Stach, Alois Pek, Petr Tlapák, Jiří Hovorka, Petr Uríček.


    (Nástup závodníků na Velkou cenu Podřevnicka)


    (S. Krček předává cenu absolutnímu vítězi 1. ročníku VC Podřevnicka Petru Trávníkovi)


    (Vítěz 2. ročníku VC Podřevnicka Petr Stach, rok 1974)


    (Nástup závodníku na MČSSR pořádané Sokolem Želechovice v roce 1976)


    (Petr Stach, Jiří Hovorka, Petr Uríček, Alois Pek)


    (Benchpress byl dříve nedílnou součástí soutěží v kulturistice)


    (spokojený ředitel MČSSR Standa Krček)

    80. LÉTA – vznik TJ Olympia

    Osmdesátá léta můžeme především charakterizovat navázáním na kvalitních výsledky z předchozího desetiletí. Zásluhu na tom má především mládež, jež v kulturistice na soutěžích sbírá jeden úspěch za druhým. V roce 1981 je oddílu Sokola Želechovice svěřeno pořadatelství Mistrovství Československa v kulturistice juniorů.
    Samotný oddíl však nežil pouze tréninky v posilovně, ale parta kolem Standy Krčka podnikala různé společenské akce, zajímavá soustředění, zaměřená na regeneraci závodníků a poznávání krás naší vlasti. To vše přispívalo na stále větší popularizací silových sportů v regionu a kulturistika se těšila dalšímu zájmu veřejnosti. Oddíl proto organizuje cvičení pro široké masy, čímž se svým způsobem stává jedním z průkopníků veřejných fitnesscenter u nás. Sokol dokonce pořádal i kondiční cvičení pro ženy, což jen dokazuje, že posilovací cvičení začíná být na výsluní.
    Při takovémto rozvoji aktivit začíná být S. Krčkovi jasné, že prostory v Želechovicích jsou již nedostatečné. Ve spolupráci s místním ČSTV proto vzniká myšlenka o přesunutí oddílu do větších prostor. Jako nejvíce vyhovující se jeví prostory bývalého kina Květen ve zlínské části Malenovice.
    26.3.1984 tak dochází k velmi významné události – založení oddílu TJ OLYMPIA! Prvotním úkolem nově vzniklé TJ bylo vybudování dostačujících podmínek pro vlastní činnost, což si vyžádalo nemalé úsilí všech členů Olympie.
    TJ Olympia se velmi dobře adaptuje v novém prostředí a navazuje na tradice úspěchů z dob působení v Želechovicích. A to jak na soutěžním poli, tak v pořadatelství samotných soutěží, jako je například 6. a 7. ročník populární Velké ceny Podřevnicka.
    V roce 1985 nalezneme v kronice první zmínku o silovém trojboji – novinový článek o úspěchu nadějného Zdeňka Zelinky (v současnosti aktivního rozhodčího ČSST), který si odnáší vítězství v v oblastním přeboru v Uherském Hradišti. Začíná tím pro Olympii zcela nová éra – éra silového trojboje!


    (S. Krček a jeho svěřenci)


    (Trenér radí a pomáhá:-))


    (ani Standa Krček se za svou vypracovanou postavu nemusel stydět!)


    (Absolutní vítěz 3. ročníku VC Podřevnicka - Petr Tlapák)


    (úspěšný závodník Olympie Karel Fenik)


    ("Italská" image S. Krčka v roce 1985 při 7. ročníku VC Podřevnicka)

    90. LÉTA – zlatá éra Olympie

    V první polovině devadesátých let, kterou též můžeme nazvat zlatou érou Olympie v trojboji i kulturistice, byl Stanislav Krček reprezentačním trenérem trojboje, časem si do svého oddílu stáhl špičkové závodníky a reprezentanty - Stanislava Hozu, Petra Theusera, Fantu, Romana Urbánka, Jindřicha Knota, Miloše Coufala, Vratislava Čecha, Ondřeje Seidla a další, do svého oddílu. Ti s drtivým náskokem válcovali jak domácí ligová družstva, ta i úspěšně bojovali na mistrovství Československa jednotlivců.
    V devadesátých letech vyrůstali ve Zlíně i domácí, později velmi úspěšní borci, jak v powerliftingu, tak i v kulturistice – bratři Lysákovi, Zeťek, Eliáš, Vavřík a mnoho jiných… To byli v juniorských kategoriích vynikající borci jak ve federálních soutěžích, tak později v samostatné ČR.
    Velmi dobrých výsledků Olympie dosahovali domácí odchovanci i silovém trojboji – Zdeněk Zelinka, Mudřík, Hunka, St. Krček – to všechno byli mistři Moravy mužů a Standa Krček se později v soutěžích Masters stal několikanásobným mistrem ČR.
    Velkou oporou Stanislava Krčka byl v tuto dobu místopředseda Olympie, kondiční trenér, závodník a především vynikající člověk Zdeněk Zelinka. V devadesátých letech se na činnosti tělovýchovné jednoty dále významně podíleli členové výboru ing. Pavl Šilhán, ing. Radim Bosák, trenér Josef Družbík, hospodářka Marcela Slaměnová a pokladník Naďa Valuchová, která dokázala udržovat výborné vztahy s místní ČSTV.
    V tomto období byla na vrcholu slavná kulturistická soutěž Velká cena Podřevnicka, v tu dobu to byla třetí největší a nejlepší soutěž v naší zemi! Dvacátým jubilejním ročníkem však byla soutěž zrušena – důvodem byly především spory s pozdějším předsedou svazu kulturistiky St. Pešátem. Do jakého úpadku tento člověk dovedl tak krásný sport, dnes všichni vidí…..


    (Výprava Olympie na oblastním přeboru v trojboji v roce 1996)


    (Zdeněk Zelinka a Stanislav Krček v roce 1997)


    (Vlastimil Peterka na extralize v roce 1997)


    (Vratislav Čech na extralize v roce 1997)


    (Olympia na extralize družstev 97)


    (Dežik Mihok na oblastním přeboru va Frýdku, rok 1998)


    (Veterán S. Krček na oblastním přeboru va Frýdku, rok 1998)


    ("hvězda" D. Mihok na MSJ v Maďarsku, rok 98)


    (O Dežika Mihoka se velmi zajímal sportovní tisk! )


    (Nadějný juniorský kuturista Olympia Míša Krček)

    Přelom 90 let až do současnosti – trojboj, trojboj, trojboj!

    V Olympii postupně ustávaly aktivity v oblasti kulturistiky - posledními úspěšnými borci byli synové Stanislava Krčka, tehdejší junioři Radim a Michal, dále Jan Dostál, Zdeněk Balajka a dorostenečtí medailisté z MČR Jaroslav Chomiš a Milan Šádek, který se stal ve své kategorii i vicemistrem světa!
    Zcela opačným směrem nabral silový trojboj. Olympia Zlín se stala výhradně lifterským oddílem.
    Jako kometa vletěl na scénu v roce 98 extrémně talentovaný junior Dezider Mihok! Hned od jeho první soutěže začal překonávat jeden republikový rekord za druhým. Jeho mrtvý tah 340kg při tělesné váze 95kg (MČR juniorů 1998 Frýdlant) mnohým doslova vyrazil dech! Vyvrcholením sezony byl titul juniorského vicemistra světa v kat do 100kg, navíc „Dežik“ dostal zlatou medaili za jeho excelentní mrtvý tah. V tu dobu nesmíme opomenout i špičkové výkony dalších závodníků - Vlastimila Peterku, Ondřeje Sedla a Vratislava Čecha. Pěknými výkony se blýskl tehdejší dorostenec Marek Žák.
    V Extralize družstev se zlínští borci každoročně rvali o vítězství a navazovali tak na úspěchy z devadesátých let.
    Po řadě titulů mistra republiky a úspěšného účinkování v reprezentaci Dezider Mihok roce 2001 náhle ukončil svou kariéru…..
    Olympia však dlouho nezůstala bez soutěžního ledra – stal se jím Jiří Gryga.
    Jirka Gryga je nejen špičkový závodník, úspěšný český reprezentant kategorie Masters, ale především velmi skromný, poctivý bojovník, který se ke svým úspěchům probojoval léty dřiny a pomalu se propracovával až k nejvyšším příčkám. Jirka Gryga je v dnes uctívaným vzorem pro všechny liftery Olympie!